W 2022 roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PANSA) rozpoczęła pilotażowe wdrożenie zaawansowanych lotów bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę, w którym Gmina Lesznowola została samorządowym Partnerem. Dzięki partnerstwu w naszej gminie powstała kluczowa infrastruktura umożliwiająca wykorzystywanie dronów w wielu ważnych obszarach. 23 listopada br. w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Mrokowie odbyła się konferencja będąca podsumowaniem projektu.
Konferencję otworzyła Wójt Gminy Lesznowola Marta Natalia Maciejak, która przywitała zgromadzonych gości i podkreśliła znaczenie nowego systemu dla rozwoju gminy. Zwróciła uwagę na innowacyjność i potencjał, jaki niesie ze sobą wykorzystanie dronów.
Następnie głos zabrał prowadzący konferencję – Koordynator projektu p. Krystian Ciećka, przekazał istotne informacje na temat dynamicznego rozwoju branży dronowej oraz jej coraz szerszego wachlarza zastosowań w kluczowych obszarach, takich jak ochrona środowiska, bezpieczeństwo publiczne, monitoring, badanie stanu technicznego obiektów czy pomiary geodezyjne.
Filip Sosin z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, wprowadził uczestników w specyfikę pracy Agencji, szczegółowo omówił opracowany w ramach projektu system zarządzania lotami oraz przedstawił korzyści płynące z wdrożonego rozwiązania.
Swoje prezentacje dotyczące w zakresie praktycznego działania systemu zaprezentowały trzy firmy, które wprowadziły innowacyjne rozwiązania w dziedzinie dronów:
- Grupa ENPROM
- Akademia UAV
- REAKTO
Ostatnim punktem wydarzenia był pokaz w terenie, który odbył się na błoniach przy OSP Mroków. Przedstawiciele firm mieli okazję zaprezentować działanie swoich dronów, co umożliwiło uczestnikom bezpośrednie zapoznanie się z możliwościami tych nowoczesnych technologii.
Wydarzenie było w całości transmitowane on-line, zachęcamy do zapoznania się z relacją z części terenowej konferencji.