×

Pogoda

Kalendarz wydarzeń

🕑 3 min.

Lesznowola, 1.10.2018 r.

WSPANIAŁY POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO W ZSP LESZNOWOLA!

W drugiej połowie września gościli u nas uczniowie z zaprzyjaźnionych już szkół z Węgier i Turcji. Spotkanie było tym bardziej emocjonujące, że zaledwie trzy miesiące temu widzieliśmy się w Gyömrő.

Siedmiodniowy pobyt gości wypełniony był wieloma atrakcyjnymi zajęciami. Część z nich była ściśle związana z tematem projektu czyli z walką z uprzedzeniami w stosunku do osób pochodzących z innych środowisk kulturowych. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych w jednym z warszawskich teatrów, przeprowadzili ciekawe prezentacje w obecności wszystkich siódmoklasistów naszej szkoły, zwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz teren byłego getta. Na warszawskiej Starówce wzięli udział w grze miejskiej mającej na celu odnalezienie śladów przedstawicieli innych narodów i wyznań. Ostatniego dnia w szkole odbyły się warsztaty edukacyjno-artystyczne, które przebiegły w wyjątkowo przyjaznej i ciepłej atmosferze.

A w wolnym czasie? Zwiedzanie Warszawy i mnóstwo dobrej zabawy! Przyjemnie było obserwować jak z dnia na dzień zacierają się różnice narodowe, a język angielski staje się doskonałym narzędziem do komunikacji z rówieśnikami.

Pamiątkowe zdjęcie w budynku Parlamentu w Budapeszcie

Lesznowola, 14.06.2018 r.

 

 

MINĄŁ PIERWSZY ROK PROJEKTU „COGITO ERGO SUM”

 

Projekt „COGITO ERGO SUM” – krytyczne myślenie w walce z uprzedzeniami” realizowany jest w naszej szkole na przestrzeni lat 2017-2020. Z przyjemnością informujemy, że pierwszy rok wspaniałej przygody z Erasmusem jest już za nami.

Ponieważ ZSP Lesznowola jest pomysłodawcą i głównym koordynatorem tego przedsięwzięcia, na naszych barkach spoczęła odpowiedzialność za spójną realizację programu we wszystkich szkołach partnerskich: we Włoszech, w Turcji i na Węgrzech. Dzięki zaangażowaniu wielu naszych nauczycieli, udało się nam osiągnąć sukces.

W roku szkolnym 2017/2018 skupiono się przede wszystkim na nawiązaniu ciepłej relacji miedzy uczniami wszystkich szkół. W tym celu dzieci przygotowały dla swoich partnerów szereg ciekawych prezentacji, oczywiście w języku angielskim. Nie byle przeżyciem była też świąteczno-noworoczna wideokonferencja, podczas której uczniowie zaśpiewali piosenki anglojęzyczne i złożyli sobie nawzajem życzenia.

W drugim semestrze skupiliśmy się na pogłębieniu zrozumienia pojęcia dyskryminacji, uprzedzeń i empatii. Warsztaty antydyskryminacyjne, dodatkowa literatura związana z tym tematem oraz spotkania z osobami, które były kiedyś obiektem uprzedzeń przygotowały doskonale naszych uczniów do kolejnych działań projektowych.

Zwieńczeniem tegorocznej pracy był wyjazd grupy uczniów do Gyömrő na Węgrzech. Oprócz Węgrów w spotkaniu wzięły również udział dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły w Turcji. Spotkanie w Gyömrő dało naszym uczniom możliwość komunikacji w języku angielskim, w czym, notabene, świetnie sobie poradziły.Jednak największą radość i entuzjazm wzbudziło w naszych nastolatkach osobiste spotkanie z rówieśnikami z Turcji i Węgier. Wszyscy doskonale się rozumieli, ponieważ przecież są do siebie tak podobni.

Izabela Kuryłek

Koordynator projektu

Uczestnicy projektu zwiedzają Warszawę – pamiątkowe zdjęcie w Wilanowie
Skip to content