×

Pogoda

Kalendarz wydarzeń

🕑 5 min.

W poniedziałek 10 marca w Urzędzie Gminy odbyło się wspólne, poświęcone oświacie posiedzenie Komisji Merytorycznych Rady Gminy pod roboczym tytułem „Oświata w Gminie Lesznowola dziś i jutro”. Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy Wójt Marty Natalii Maciejak. Radni planowali zwołać podobną komisję od grudnia…


W obradach wzięli udział Radni zasiadający w komisjach: Polityki Społecznej, Polityki Przestrzennej, Rolnej i Urbanistyki oraz Polityki Gospodarczej, Wójt Marta Natalia Maciejak, jej zastępcy Anna Pogorzelska i Marcin Szost, Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych Jacek Bulak, Kierownik Referatu Przygotowania i realizacji Inwestycji Joanna Żurkowska-Beta z pracownikiem, Dyrektorzy szkół, Sołtysi, członkowie Rad Sołeckich, przedstawiciele Rad Rodziców oraz Mieszkańcy. Rozmawiano o sytuacji w oświacie, ale też – a może przede wszystkim – o możliwych lokalizacjach nowych szkół.

Potrzeba nowych szkół

 

Tak naprawdę w Gminie Lesznowola, która intensywnie się urbanizuje, potrzeba trzech dużych placówek oświatowych, a raczej zespołów szkolno-przedszkolnych. Nie wybuduje się ich jednocześnie, trzeba więc ustalić priorytety i wskazać, która placówka powstanie jako pierwsza. Wójt Marta Natalia Maciejak liczyła, że Radni konkretnie wskażą, która lokalizacja jest dla nich optymalna i priorytetowa.

Spotkanie było dobrą okazją dla Dyrektorów szkół, przedstawicieli Rad Rodziców, Rad Sołeckich oraz Mieszkańców do wskazania najpilniejszych potrzeb związanych z edukacją. W zasadzie każda szkoła na terenie gminy Lesznowola wymaga remontu lub rozbudowy.
Dyrektor szkoły w Mysiadle poprosiła Radnych i panią Wójt o dokończenie budowy placówki, której pierwsza część została oddana do użytku we wrześniu 2013 roku. Podkreśliła, że gotowe są fundamenty, przyłącza, infrastruktura techniczna, a nawet parking. Wystarczy tylko dobudować kolejną część szkoły, do której mogłyby uczęszczać dzieci nie tylko z Mysiadła, ale też z innych części gminy – w tym Zgorzały i Nowej Woli. Warto pamiętać, że w Mysiadle jest też kadra pedagogiczna, której nie trzeba kompletować od początku, a wystarczy jedynie wzmocnić ją i uzupełnić. Dzięki temu nie wzrosną tak bardzo wydatki bieżące związane z utrzymaniem rozbudowanej szkoły. Poza tym odejdą ponoszone obecnie koszty wynajmu dodatkowych pomieszczeń, w których dziś odbywają się zajęcia.

Dyrektor ZSP w Lesznowoli mówił o złym stanie płyty głównego boiska oraz potrzebie rozbudowy kuchni, która wydaje codziennie 1700 posiłków (była planowana na 150), zaś Dyrektor SP w Mrokowie wyjaśniała, że brakuje jej klas lekcyjnych.

Pani Wójt zgodziła się, że najtrudniejszą sytuację ma obecnie szkoła w Mrokowie. Wkrótce przepełniona może być też otwarta niedawno szkoła w Zamieniu, w której uczy się obecnie około 820 dzieci. Obwód dla Szkoły Podstawowej w Zamieniu został wskazany jako pierwszy pod względem prognozowanego przyrostu dzieci w szkołach.

Radni muszą wskazać kierunki działania

 

W posiedzeniu wzięła udział liczna reprezentacja mieszkańców Zgorzały. Podkreślali, że ten rejon gminy dynamicznie się rozwija i jak żaden inny potrzebuje dużej placówki. Od jakiegoś czasu trwają starania zmierzające do pozyskania w okolicy działki pod szkołę. Wójt Marta Natalia Maciejak poinformowała, że w odpowiedzi na opublikowane przez Urząd ogłoszenie wpłynęło do Gminy kilka ofert, ale żadna z nich nie jest w pełni satysfakcjonująca.
Będziemy nadal szukać odpowiedniej nieruchomości – zadeklarowała Pani Wójt. – Jest gotowy projekt rozbudowy Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle. Gmina dysponuje też działką w Stefanowie, na której zmieści się duża szkoła. Chciałabym, aby Państwo Radni wskazali nam kierunki działania i powiedzieli, w którym miejscu w pierwszej kolejności oczekują nowej placówki – zwróciła się do członków komisji Pani Wójt.

Kilkoro Radnych od razu odpowiedziało na ten apel, opowiadając się za rozbudową szkoły w Mysiadle, co będzie znacznie tańsze i szybsze niż wybudowanie nowej szkoły ,,od zera’’. Inni poprosili o więcej danych do analizy, twierdząc że do porządku obrad nie zostały dołączone żadne materiały. To, że Radni nie dysponowali danymi dotyczącymi oświaty i demografii nie jest prawdą. Rozmowy o oświacie toczą się tak naprawdę od 10 miesięcy, a więc od początku kadencji. Jeszcze w październiku ub. roku zainteresowani Radni otrzymali kompleksową prezentację zatytułowaną ,,Oświata w Gminie Lesznowola. Wczoraj-Dziś-Jutro’’ wraz z prezentacją Skarbnika, dotyczącą wydatków i inwestycji w oświatę. W lutym, podczas posiedzeń komisji Polityki Społecznej i Polityki Gospodarczej były przedstawiane analizy dotyczące oświaty, a 26 lutego na stronie gminy został opublikowany na ten temat obszerny raport. Informacje na ten temat były publikowane także na profilu Wójta. Temat omawiany był w końcu na wspólnym posiedzeniu komisji merytorycznych.
Tak naprawdę rozmawiamy o tym od niemal roku, najwyższa pora podjąć jakieś decyzje – zwróciła się podczas debaty do Radnych Wójt Marta Natalia Maciejak.

                                                                                 Trwają negocjacje z Profbudem

 

W trakcie dyskusji pojawił się też wątek standardów urbanistycznych, w które powinny wpisywać się nowe szkoły. Chodzi o to, aby znajdowały się one jak najbliżej miejsca zamieszkania uczniów (do 3000 m). Pojawił się zarzut, że Gmina nie zamierza wprowadzać standardów urbanistycznych na swoim terenie i wpisywać ich do planu ogólnego. Tymczasem, w myśl przepisów prawa, gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej nie są obligatoryjne i nie muszą być wyznaczane w planie ogólnym.

Przy okazji rozmów o szkole w Mysiadle powrócił temat firmy Profbud, która zamierza wybudować tam osiedle na kilka tysięcy osób. Władze Gminy są w kontakcie z przedstawicielami Profbudu. Rozmowy dotyczą partycypowania dewelopera w kosztach inwestycji, związanych z rozwojem infrastruktury. Wójt Marta Natalia Maciejak poinformowała, że negocjacje cały czas są w toku. Kiedy zapadną konkretne ustalenia, o ich wyniku natychmiast zostaną poinformowani Radni i Mieszkańcy.

Wójt Marta Natalia Maciejak podziękowała wszystkim za udział w debacie i cenne uwagi, zaś Zastępczyni Wójt Anna Pogorzelska poprosiła, aby radni wnikliwie przeanalizowali udostępnione informacje i scenariusze. Temat będzie kontynuowany na kolejnych posiedzeniach Komisji Merytorycznych.
Z niepokojem obserwuję toczącą się dyskusję, ponieważ jak już wielokrotnie powtarzałam, decyzja dotycząca budowy infrastruktury oświatowej oraz jej finansowanie należą do Radnych – podsumowuje spotkanie  Pani Wójt.

Skip to content