Rok 2022 został ogłoszony rokiem prof. Władysława Bartoszewskiego – publicysty, historyka, działacza społecznego, polityka i dyplomaty. Z okazji rocznicy setnych urodzin Profesora (19.02.1922 r.) Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli zorganizował wystawę jubileuszową. Ekspozycję można było oglądać w filii GOK w Magdalence przy ul. Lipowej 28, w terminie od 26 czerwca do 11 lipca br.
W poniedziałek 11 lipca odbył się uroczysty Finisaż wystawy z Wieczorem historycznym, który bardzo ciekawie poprowadził wieloletni sekretarz Władysława Bartoszewskiego – dziennikarz, dr Marcin Barcz. Sylwetkę ojczyma przybliżył także pasierb profesora – pan Piotr Bachurzewski, który na spotkanie przyjechał razem z małżonką.
Dr Marcin Barcz opowiedział o wystawie, która podzielona została na trzy działy tematyczne: „Pod prąd”, „Pamięć” i „Pojednanie” dotyczące różnych okresów życia i obszarów działalności prof. Bartoszewskiego. Uczestnicy spotkania mieli również okazję zapoznać się z publikacjami Władysława Bartoszewskiego, który m.in. dokumentował zbrodnie wojenne – opisywał uliczne łapanki, publikował listy pomordowanych oraz uczestniczył w ekshumacjach zbiorowych mogił, a także z pamiątkami po Profesorze z prywatnych zbiorów Marcina Barcza.
Wieczór uroczyście otworzyła Wójta Maria Jolanta Batycka-Wąsik – inicjatorka wystawy, a oprawę artystyczną zapewnił Zespół Kameralny OKTAWA.
Wszystkich tych, którzy nie zdążyli obejrzeć wystawy w Magdalence, serdecznie zapraszamy do Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy na ul. Koszykowej, gdzie znajduje się podobna – bardziej obszerna ekspozycja. Naprawdę warto!
Inauguracja Wieczoru historycznego – Wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik z Państwem Bachurzewskimi i Joanną Zielińską z GOK Lesznowola.
Dr Marcin Barcz prezentuje wystawę oraz publikacje i pamiątki po prof. Bartoszewskim.
Publikacje autorstwa Władysława Bartoszewskiego oraz kalendarz z odręcznymi notatkami Profesora.
Występ Zespołu kameralnego OKTAWA.
Dyskusje w kuluarach.
Pamiątkowe zdjęcie uczestników Finisażu.