25 lutego br. rozpocznie się kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców Gminy Lesznowola zobowiązanych do stawienia się w bieżącym roku przed Powiatową Komisją Lekarską.
Udział w kwalifikacji wojskowej to ważna powinność obywatelska wynikająca z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy o obronie Ojczyzny.
Termin kwalifikacji wojskowej dla Gminy Lesznowola:
Mężczyźni: 25-28 lutego oraz 03-06 marca 2025 r.
Kobiety: 22 kwietnia 2025 r.
We wtorek 25 lutego 2025 r. rusza kwalifikacja wojskowa Gminy Lesznowola. Mieszkańcy naszej gminy podlegający temu obowiązkowi winni zgłosić się do kwalifikacji w dniach 25-28 lutego oraz 03-06 marca br. (mężczyźni), i 22 kwietnia 2025 r. (kobiety) w Starostwie Powiatowym w Piasecznie. Dokładna data stawiennictwa i adres Powiatowej Komisji Lekarskiej zostały wskazane w imiennych wezwaniach, które Wójt Gminy Lesznowola skierował do obowiązanych osób.
Nieotrzymanie (nieodebranie) wezwania nie zwalnia od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.
Jeśli z ważnych przyczyn nie jest możliwe przybycie na kwalifikację w jednym z powyższych terminów – wskazanych w imiennym wezwaniu, należy stawić się w okresie od 17 lutego do 22 kwietnia 2025 r., z wyłączeniem dni wolnych od pracy oraz 18 kwietnia 2025 r. Nową datę stawiennictwa trzeba ustalić w Urzędzie Gminy Lesznowola – tel. 22 708 91 38.
OSOBY ZOBOWIĄZANE DO STAWIENIA SIĘ DO KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ W 2025 r.
Kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona na terenie całego kraju na mocy Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 listopada 2024 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 1765). Jej celem jest ocena predyspozycji i stanu zdrowia psychofizycznego młodych ludzi pod kątem przydatności do czynnej służby wojskowej.
W 2025 roku do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się:
- mężczyźni urodzeni w 2006 r.,
- mężczyźni urodzeni w latach 2001–2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- kobiety urodzone w latach 1998–2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą kształcenie w celu uzyskania tych kwalifikacji.
Do kwalifikacji mogą także stanąć:
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłoszą się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej,
- osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
Szczegółów na temat tegorocznej kwalifikacji można dowiedzieć się z obwieszczenia Wojewody Mazowieckiego, którego kopie rozmieszczone są na terenie Gminy oraz w biuletynie informacji publicznej ( Obwieszczenie Wojewody Mazowieckiego o przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej w 2025 r. )
SANKCJE ZA NIEDOPEŁNIENIE OBOWIĄZKU PRZYSTĄPIENIA DO KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ
Sankcje za niedopełnienie obowiązku przystąpienia do kwalifikacji wojskowej:
Wobec osoby, która nie stawiła się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, nakłada się grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej (art. 59 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny).
Niestawienie się do kwalifikacji wojskowej w określonym terminie i miejscu albo nieprzedstawienie dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, a także niezgłoszenie się w określonym terminie i miejscu na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących obowiązku obrony oraz odmowa poddania się badaniom lekarskim podlegają karze ograniczenia wolności albo grzywny (art. 681 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny).
Osoby, które nie mogą stawić się przed Powiatową Komisją Lekarską w terminie i miejscu wskazanym w wezwaniu, powinny zawiadomić o tym fakcie Wójta (upoważnionego pracownika Urzędu Gminy Lesznowola) wraz z podaniem przyczyny niemożności stawienia się. Dotyczy to również osób przebywających za granicą. Po ustaniu tych przyczyn należy zgłosić się na kwalifikację wojskową w najbliższym dostępnym terminie.
KONTAKT do upoważnionego pracownika Urzędu Gminy Lesznowola, prowadzącego sprawy z zakresu kwalifikacji wojskowej: tel. 22 708 91 38.
WYMAGANE DOKUMENTY
Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej powinna mieć ze sobą następujące dokumenty:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
- dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,
- dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe,
- dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe.
MIEJSCE PRZEPROWADZENIA KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ:
Powiatowa Komisja Lekarska w Piasecznie
Budynek Starostwa Powiatowego w Piasecznie
Sala Konferencyjna na parterze
Chyliczkowska 14, 05-500 Piaseczno
KATEGORIE ZDOLNOŚCI DO CZYNNEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ
Powiatowa Komisja Lekarska ustala zdolność do czynnej służby wojskowej. Określa się następujące kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej:
1) kategoria A
zdolny do służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju służby wojskowej, o której mowa w art. 129 ustawy o obronie Ojczyzny, tj. czynnej służby wojskowej lub służby w rezerwie, a także zdolność do odbywania służby zastępczej;
2) kategoria B
czasowo niezdolny do służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju;
3) kategoria D
niezdolny do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
4) kategoria E
trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.