×

Pogoda

Kalendarz wydarzeń

🕑 2 min.

W ubiegłym tygodniu Wójt Gminy Lesznowola – Marta Natalia Maciejak wraz z Radną Gminy Lesznowola – Agnieszką Muranowicz i Kierownikiem Referatu Spraw Obywatelskich, Ewidencji i Dowodów Osobistych – Joanną Barańską spotkały się z mieszkanką Nowej Woli – Panią Zofią Latoszek, która 17 września obchodziła swoje setne urodziny.

Pani Zofia Latoszek z domu Stańczyk urodziła się 17 września 1924 roku we wsi Służewiec, w rodzinie rolniczej. Jej ojciec, Franciszek, należał do AK, znał język niemiecki i przekazywał do pułku „Baszty” informacje zasłyszane w radiu dotyczące sytuacji na froncie. W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego w nieruchomości Państwa Stańczaków ukrywali się ranni powstańcy. Po wejściu Niemców cała posiadłość została spalona, a Pani Zofia, jej ojciec, bracia, sąsiedzi oraz obecni powstańcy zostali zapędzeni na teren Wyścigów, gdzie mieli zostać rozstrzelani przez grupy Ukraińców działających dla niemieckiej armii. Ojciec Pani Zofii przekonał niemieckiego dowódcę, że są tylko rolnikami, i aby ich nie zabijać. Niemiecki żołnierz zgodził się, ale cała grupa została zatrzymana w barakach na Okęciu. Pani Zofia, ponieważ znała nieco język niemiecki, została zatrudniona w kuchni, gotując dla Niemców. Mężczyźni zostali zmuszeni do ładowania pocisków do działa „Berty”, które cały czas ostrzeliwało Warszawę. Pani Zofia wykradała jedzenie i przekazywała je potrzebującym oraz najciężej pracującym. Po ośmiu dniach, po wręczeniu przez pana Franciszka łapówki, Niemcy wypuścili całą rodzinę, która następnie udała się do Nowej Woli, gdzie znajdowała się ich ziemia zakupiona jeszcze w 1929 roku.

W 1947 roku Pani Zofia wyszła za mąż za pana Piotra Latoszka. Małżeństwo doczekało się dwóch córek, pięciu wnuków i ośmiu prawnuków. Pani Zofia zajmowała się dziećmi, była gospodynią domową i pracowała w gospodarstwie rolnym.

Pani Zofia otrzymała opaskę powstańczą, którą chce zabrać ze sobą do grobu. W dniu swoich setnych urodzin pojechała do Częstochowy, na Jasną Górę, gdzie zamówiona była Msza Święta w jej intencji.

Cała historia Pani Zofii dostępna jest na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego: https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/zofia-latoszek,3279.html

Pani Zofii życzymy zdrowia, nieustającej pogody ducha i samych szczęśliwych chwil w gronie najbliższych. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie!

Trzy kobiety siedzą przy stole.
Życzenia dla Zofii Latoszek z okazji 100. rocznicy urodzin.
Skip to content