×

Pogoda

Kalendarz wydarzeń

🕑 3 min.

W środę po południu odbyły się dwa ciekawe spotkania z Organizacjami pozarządowymi (NGO) oraz lokalnymi Przedsiębiorcami. Zaproszeni Goście zgłaszali swoje uwagi i sugestie do opracowywanej właśnie Strategii rozwoju gminy. Kilka dni temu podobne spotkanie odbyło się z młodzieżą z lesznowolskich szkół.


Zaproszonych gości powitał Zastępca Wójta Marcin Szost. Obydwie debaty poprowadzili przedstawiciele Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, którzy – w ramach prac nad Strategią – przedstawili wizje i zagrożenia dla rozwoju gminy.
Jesteśmy w trakcie procesu tworzenia strategii – przypomnieli. – Prosimy o uwagi i sugestie, na pewno je uwzględnimy, bo wszyscy chcemy, aby gmina rozwijała się po myśli Mieszkańców – zapewnili. Przypomniano też, jakie są kluczowe wyzwania strategiczne. Należą do nich presja urbanizacyjna, gwałtownie rosnąca liczba mieszkańców, ale też konieczność dbania o ekologię i integracja społeczna.

Przedstawiono też wizję naszej Gminy, do której można się było potem odnieść. Zakłada ona, że ,,jesteśmy wspólnotą, łączącą w jedną, harmonijną całość nowoczesność z tradycją, rozwój ze stabilizacją, a dynamizm – wynikający z położenia w miejskiej aglomeracji – ze spokojem podmiejskiego, zanurzonego w zieleni otoczenia. Jesteśmy zróżnicowaną, ale i zintegrowaną społecznością, korzystającą z bogatej palety możliwości, jaką daje uprzywilejowane położenie Gminy, jej niesłabnąca dynamika rozwojowa, w powiązaniu z wysoką jakością życia, naszą pomysłowością i przedsiębiorczością oraz bliskością natury.’’ Podkreślono, że Strategia będzie podstawą do tworzenia Planu Ogólnego.

Przedstawiciele Organizacji pozarządowych (NGO) poruszyli wiele ciekawych aspektów, związanych z różnymi obszarami funkcjonowania Gminy Lesznowola. Mówiono o potrzebie tworzenia osiedli o jak najszerszych funkcjach społecznych, pielęgnowaniu terenów zielonych, w tym lasu magdaleńskiego, konieczności stworzenia ciekawej oferty dla młodzieży, wybudowaniu infrastruktury rowerowej, która będzie pełniła także funkcję integracyjną. Podkreślano, że trzeba tworzyć miejsca spotkań, także dla seniorów, pomyśleć o usługach społecznych i małych centrach integracji, co pomoże budować lokalną tożsamość. Dużo mówiono też o transporcie publicznym, który nadal trzeba rozwijać, podobnie zresztą jak bazę edukacyjną (także szkoły średnie).

Ciekawa dyskusja toczyła się też podczas debaty z Przedsiębiorcami. Dużo mówiono o tym, jakie obszary powinny być przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, a jakie pod usługi i inwestycje kubaturowe, w tym hale magazynowe. Padła propozycja, aby przyjrzeć się, w jaki sposób zorganizowane są przedmieścia dużych europejskich stolic i powielić ten model. – Trzeba się zastanowić, czy mamy być tylko sypialnią Warszawy, w czym nie ma nic złego, czy autonomicznym bytem funkcjonującym na obrzeżach dużej metropolii – zaproponował jeden z przedsiębiorców. Ciekawych pomysłów było więcej. Zasugerowano uporządkowanie przestrzenne niezabudowanych do tej pory miejsc, wyznaczenie obszarów, w których mogłyby powstawać duże firmy, ale też zaproponowano  stworzenie nowych miejsc pod rekreację. – Bo wypoczęty pracownik jest o wiele bardziej twórczy i efektywny – podkreślił jeden z pracodawców.

Przedstawiciele Fundacji obiecali uwzględnić wszystkie uwagi w pracach nad Strategią, której końcowa wersja ma zostać poddana pod konsultacje społeczne w czerwcu.
Dziękuję za przybycie, a także Państwa głosy i komentarze – zwrócił się do zaproszonych gości Zastępca Wójta Marcin Szost. – Usłyszałem wiele naprawdę ciekawych pomysłów.

Skip to content