×

Pogoda

Kalendarz wydarzeń

🕑 2 min.

Od stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista może korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji emeryta-rencisty. Będzie ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. ZUS wystawi mLegitymację wszystkim emerytom i rencistom automatycznie. Nie wymaga to składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS.

Jak działa legitymacja emeryta-rencisty w formie elektroniczne? mLegitymacja spełnia dokładnie taką samą funkcję, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i następnie normalnie skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień.

Osoby, które uzyskają uprawnienia do świadczeń emerytalnych i rentowych w 2023 roku, otrzymają już tylko mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Nie wymaga to składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS. Będzie można z niej korzystać na własnym telefonie. Emeryci lub renciści, którzy zechcą dodatkowo otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty plastikowej, mają taką możliwość. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek do ZUS. Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w poprzednich latach, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

 

Jak dodać mLegitymację w aplikacji mObywatel? Każdy emeryt i rencista może samodzielnie dodać swoją mLegitymację w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Wystarczą do tego trzy proste kroki: uruchomienie aplikacji, kliknięcie opcji „dodaj dokument” i wybranie na liście dokumentów „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

Do czego służy mLegitymacja?
Dzięki mLegitymacji:
• potwierdzisz, że jesteś emerytem lub rencistą,
• udowodnisz, że masz prawo do świadczeń zdrowotnych,
• możesz korzystać z ulg, które przysługują emerytom lub rencistom (np. zniżek do biletów).

mLegitymacja daje emerytom i rencistom możliwość korzystania z dokumentu w wersji elektronicznej, jednak korzystanie z niej nie jest obowiązkowe.

Więcej informacji na stronie www.zus.pl

Pliki do pobrania:

Skip to content