×

Pogoda

Kalendarz wydarzeń

🕑 2 min.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, od 12 lutego 2024 r. do końca maja, na drogach niemal całego kraju, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z cyklicznymi ćwiczeniami wojskowymi pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER‑24 i DRAGON‑24. Ćwiczenia te będą prowadzone zgodnie z  tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP.

Celem zminimalizowania utrudnień w ruchu, przejazdy będą eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową oraz poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały również skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Przybycie i przejazdy kolumn będą jednocześnie elementem treningu z zakresu przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Chrońmy także dane. Bądźmy świadomi zagrożeń!

Nie publikujmy informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia, może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.

W I połowie 2024 r. NATO przeprowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca.

STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.

Skip to content