×

Pogoda

Kalendarz wydarzeń

🕑 2 min.

We wtorek 28 maja obchodziliśmy 82. rocznicę rozstrzelania więźniów Pawiaka w Magdalence.

Uroczystości upamiętniające ofiary, w których brała udział Wójt Marta Natalia Maciejak wraz z Radnymi Gminy Lesznowola, rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Magdalence, a następnie były kontynuowane pod pomnikiem w magdaleńskim lesie. To właśnie na wzgórzach Magdalenki w 1942 roku niemiecki okupant rozstrzelał 224 osoby przetransportowane w nocy z 27 na 28 maja z więzienia na Pawiaku na teren przygotowanego dzień wcześniej miejsca egzekucji. Wśród pomordowanych byli oficerowie, działacze społeczni i polityczni, kobiety wyniesione na noszach z więziennego szpitala i więźniarki przywiezione z obozu Ravensbruck.

Uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia od lat są organizowane przez Gminę Lesznowola we współpracy z Muzeum Więzienia Pawiak. Każdego roku biorą w nich udział przedstawiciele rodzin rozstrzelanych więźniów, przedstawiciele kombatantów, organizacji wojskowych i Policji oraz reprezentanci władz państwowych i samorządowych.

Uroczystość organizowana w asyście wojska, z udziałem młodzieży szkolnej i harcerzy, ma zawsze podniosły charakter. W tym roku w części artystycznej wystąpił aktor Cezary Żak oraz zespoły działające pod egidą Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli – Zespół kameralny Oktawa i zespół młodzieżowy Pasja.

Pomnik w lesie, poczty sztandarowe
Grupa wojskowych idących przez las, z przodu werblista
Grupa osób stojących pod zadaszeniem, w lesie
Mężczyzna w mundurze przy mównicy
Kobieta w chabrowej marynarce, przy mównicy
Trzy dziewczyny z mikrofonami
Skip to content