×

Pogoda

Kalendarz wydarzeń

🕑 2 min.

Wzrost cen energii i gazu, wysoka inflacja, spadek dochodów z PIT w połączeniu ze wzrostem wydatków bieżących oraz nałożonym na samorządy ustawowym obowiązkiem zmniejszenia o 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej, postawiły samorządy w bardzo trudnej sytuacji. Nasza Gmina wdrożyła program oszczędnościowy, który pozwoli na zachowanie ciągłości świadczenia usług publicznych.

W jaki sposób oszczędzamy?

Działania w zakresie oszczędzania energii elektrycznej, ciepła i wody dotyczą Urzędu Gminy, placówek edukacyjnych – gminnych szkół i przedszkoli oraz wszystkich jednostek organizacyjnych Gminy i instytucji kultury: Centrum Sportu w Gminie Lesznowola, Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych.

1. Ogrzewanie budynków użyteczności publicznejW dni wolne od pracy oraz po zakończeniu dnia pracy redukcja ogrzewania do niezbędnego minimum.

2. Oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz budynków użyteczności publicznej po godzinach funkcjonowania placówek

– Ograniczenie do niezbędnego minimum oświetlenia, zarówno w ciągach komunikacyjnych wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz budynku (np. latarnie, punkty świetlne przed wejściem).

3. Wyłączenie oświetlenia wchodzącego w skład identyfikacji wizualnej Gminy jak witacze i neony, wyłączenie fontann, rezygnacja z oświetlenia okolicznościowego np. w okresie świątecznym.

4. Oszczędzanie energii, ciepła i wody na stanowiskach pracy

– Pracownicy zostali zobligowani m.in. do: niedogrzewania i niewychładzania pomieszczeń, drukowania jedynie niezbędnych dokumentów, wyłączania urządzeń nieużywanych a znajdujących się w trybie czuwania lub uśpienia, w miarę możliwości rezygnacji z oświetlenia sztucznego na rzecz naturalnego.  

Działania obejmujące cały teren gminy – oświetlenie uliczne.

Wprowadzamy wyłączanie oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych – od 23.00 do 4.30 wraz z regulacją zegarów astronomicznych włączających latarnie rano. Oświetlenie uliczne nie będzie działało w nocy na wszystkich ulicach z wyłączeniem dróg krajowych (ul. Puławska, Al. Krakowska) i wojewódzkiej (ul. Słoneczna/ul. Nowa w Starej Iwicznej).  

Skip to content