×

Pogoda

Kalendarz wydarzeń

🕑 2 min.

Nowoczesne magazyny dla muzealiów, pracownie konserwatorskie, fotograficzne i digitalizacyjne oraz pomieszczenia edukacyjno-konferencyjne powstaną na 18-hektarowej działce w Lesznowoli w ramach centrum kompetencji dla muzeów – „Panoptikum”. Prace budowlane rozpoczynają się w tym roku. Otwarcie planowane jest w 2025 r.

„Narodowy Instytut Muzeów we współpracy z MKiDN realizuje nową inwestycję – centrum kompetencji dla muzeów, która ma na celu wzmocnić infrastrukturę polskich muzeów. Szacunkowa wartość inwestycji to ok. 200 mln zł”.

PANOPTIKUM zapewni szeroki wachlarz usług dla muzeów z całej Polski i stanie się ważną instytucją wspierającą rozwój kadr muzealnych, zapewniającą bezpieczeństwo przechowywanych zbiorów, edukującą i ułatwiającą dostęp do kultury lokalnej społeczności. Będzie to pierwsze tego typu miejsce w Polsce i Europie Środkowej. Nowa inwestycja jest odpowiedzią na potrzeby polskich muzeów, które nie posiadają własnej lub wystarczającej przestrzeni do przechowywania i konserwacji zbiorów.

O projekcie

Inwestycja zlokalizowana jest na terenie należącym do Skarbu Państwa o powierzchni 18 ha w gminie Lesznowola. Nad poszczególnymi elementami projektu czuwa zespół ekspertów złożony zarówno z doświadczonych pracowników NIM, jak i specjalistów zewnętrznych. Projekt dla muzeów powstaje przy udziale samych muzeów m.in. Muzeum Zamku na Wawelu, Muzeum Narodowego w Gdańsku czy Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Obiekt będzie zlokalizowany w Lesznowoli, na granicy z Magdalenką. Budynek będzie przyjazny środowisku. Projekt zakłada również zagospodarowanie bezpośredniego otoczenia budynku, w tym organizację parku, placu zabaw, ścieżek rowerowych, alejek spacerowych, miejsc wypoczynku, dróg dojazdowych, parkingów oraz miejsc ładowania samochodów elektrycznych.

Skip to content