Gmina Lesznowola przystąpiła do realizacji działań prewencyjnych na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Są to przedsięwzięcia o charakterze zapobiegawczym, zawczasu zaplanowane, nie zaś wywołane zwiększonym narażeniem naszego kraju na tego typu niebezpieczeństwo.
W przypadku zagrożenia skażeniem promieniotwórczym, w katalogu działań interwencyjnych określonych przez ustawę z 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe, znajduje się m.in. podanie preparatów ze stabilnym jodem. Zgodnie z wytycznymi Wojewody Mazowieckiego, który planuje i kieruje działaniami interwencyjnymi na administrowanym przez siebie terenie, przesunięto zapasy tabletek z jodkiem potasu do punktów bezpośredniej dystrybucji dla ludności.
PUNKTY WYDAWANIA TABLETEK Z JODKIEM POTASU NA TERENIE GMINY LESZNOWOLA
Na terenie naszej Gminy powstało 8 punktów stacjonarnych, gdzie Mieszkańcy w razie ogłoszenia o zagrożeniu radiacyjnym mogą się udać po tabletki jodowe oraz jeden mobilny punkt dystrybucji dostarczający tabletki jodowe osobom niepełnosprawnym i niesamodzielnym.
1. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lesznowoli, ul. Szkolna 6, 05-506 Lesznowola
2. Szkoła Podstawowa w Nowej Iwicznej, ul. Ignacego Krasickiego 56, 05-500 Nowa Iwiczna
3. Szkoła Podstawowa w Mysiadle, ul. Kwiatowa 28, 05-500 Mysiadło
4. Szkoła Podstawowa w Zamieniu, ul. Waniliowa 7, 05-500 Zamienie
5. Szkoła Podstawowa w Łazach, Ks. Henryka Słojewskiego 1, 05-552 Łazy
6. Szkoła Podstawowa w Mrokowie, ul. Marii Świątkiewicz 2a, 05-552 Mroków
7. Przychodnia Lekarska Świat Zdrowia Salus w Mrokowie, ul. Górskiego 4, 05-552 Mroków
8. Przychodnia Lekarska Świat Zdrowia Salus w Magdalence, ul. Słoneczna 273, 05-506 Magdalenka
9. Mobilny punkt dystrybucji dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (ul. Gminna 66, 05-506 Lesznowola)
WAŻNE! Obecnie nie ma możliwości pobrania tabletek w punktach dystrybucji – wydawanie zostanie uruchomione dopiero w sytuacji realnego zagrożenia radiacyjnego, na podstawie – w zależności od zasięgu skażenia promieniotwórczego – aktu prawa miejscowego wydanego przez Wojewodę lub rozporządzenia Rady Ministrów. O rozpoczęciu akcji jodowej informować będą środki masowego przekazu, komunikaty na gminnych stronach internetowych, komunikaty emitowane z pomocą systemu powszechnego ostrzegania i alarmowania.
WARTO WIEDZIEĆ – PROFILAKTYKA JODOWA
Zażycie stosownej dawki jodku potasu powoduje nasycenie tarczycy stabilnym jodem, dzięki czemu blokowane jest wchłanianie jego radioaktywnego izotopu (jodu 131), przenoszonego w obłokach promieniotwórczych powstałych w wyniku awarii elektrowni jądrowych. W efekcie zapobiega to nowotworom tarczycy spowodowanym promieniowaniem jonizującym (jod 131 rozpada się w tarczycy emitując promieniowanie gamma).
Dawkowanie jodu jest uzależnione od wieku – wiedzę na temat profilaktyki jodowej (w tym dawkowania, przeciwwskazań) można poszerzyć zapoznając się z załączonymi ilustracjami oraz broszurką informacyjną.
Do pobrania:
Profilaktyka jodowa – informator
Zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia, preparaty jodowe będą wydawane dla mieszkańców do 60 roku życia.
Zażycie preparatu z wyprzedzeniem nie zabezpieczy organizmu przed skutkami promieniowania, a może doprowadzić do powikłań. Podczas rutynowych wizyt czy badań lekarskich zapytaj swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o ewentualne przeciwwskazania do przyjmowania tabletek z jodkiem potasu.
EKSPERCI USPOKAJAJĄ – obecnie ryzyko zdarzenia radiacyjnego zagrażającego terytorium Polski jest znikome. Mamy bardzo dobrze rozwiniętą sieć monitorowania skażeń, pozwalającą w czasie rzeczywistym śledzić zmiany promieniowania nad terytorium Rzeczpospolitej. Państwowa Agencja Atomistyki posiada narzędzia umożliwiające na bieżąco prognozować jaki będzie ewentualnie rozpływ obłoku promieniotwórczego.