×

Pogoda

Kalendarz wydarzeń

🕑 2 min.

Grypa to choroba zakaźna, która atakuje układ oddechowy. Jej objawy to m. in. gorączka, bóle mięśni, bóle głowy, kaszel i osłabienie organizmu. Okres wylęgania to średnio 1-2 dni. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową z wydzieliną z dróg oddechowych, drogą powietrzną, przez kontakt bezpośredni oraz pośrednio, przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Wirusy grypy są szczególnie niebezpieczne dla seniorów, kobiet w ciąży i małych dzieci ze względu na ryzyko groźnych powikłań. U osób, które nie wyleczą grypy może dojść do poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak: wirusowe zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, wtórne bakteryjne zapalenie, płuc, zaostrzenie chorób przewlekłych (POChP, astma), zapalenie mięśni obwodowych.

Szczepienie przeciw grypie jest skutecznym sposobem na zapobieganie tej chorobie. Osoby zaszczepione, które zachorują na grypę, zwykle mają łagodniejsze objawy choroby oraz mniejsze ryzyko powikłań. W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja, a szczyt zachorowań od stycznia do marca. Według ekspertów szczepienia przeciw grypie można realizować w czasie trwania całego sezonu grypowego. Czas potrzebny na wykształcenie odporności to ok. 2-3 tygodnie, dlatego optymalny czas na szczepienie przeciw grypie powinien wyprzedzać szczyt zachorowań. Jeśli ktoś nie może być zaszczepiony odpowiednio wcześnie, szczepienia można wykonać w dowolnym momencie, przez cały sezon epidemiczny.

Od 1 listopada 2023 r. szczepionki przeciw grypie są bezpłatne dla:

  • dzieci od 6 miesiąca do ukończenia 18 lat,
  • osób w wieku 65+,
  • kobiet w ciąży.

50% refundacji na szczepionkę przeciw grypie przysługuje dorosłym w wieku w wieku 18 – 64 lata.

Do 50% refundacji lub uzyskania bezpłatnej szczepionki wymagana jest recepta na szczepionkę przeciw grypie od lekarza. Receptę na szczepionkę bez refundacji (pełnopłatną) może wystawić również farmaceuta.

Na szczepienie można umówić się w swojej przychodni POZ lub w innych placówkach medycznych.

Więcej:

W prawym górnym rogu znajduje się obrazek pielęgniarki i osoby szczepionej.
Skip to content