×

Pogoda

Kalendarz wydarzeń

🕑 1 min.

Dziś oddajemy hołd żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Święto zostało uchwalone przez Sejm RP 10 lat temu – w 2011 roku – a wybrana data 1 marca nie była przypadkowa. Tego dnia w 1951 r.  zostały wykonane wyroki śmierci na członkach IV Zarządu Głównego wywodzącego się z Armii Krajowej Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W zbrojnym podziemiu antykomunistycznym działało od 120 do 180 tysięcy osób, około 20 tysięcy z uczestników konspiracji walczyło w oddziałach partyzanckich. Najważniejszymi organizacjami podziemia były Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i Narodowe Siły Zbrojne. Żołnierze Niezłomni czy Żołnierze Wyklęci, jak od lat 90. XX w.  określa się działaczy antykomunistycznego podziemia, byli prześladowani, traceni na podstawie wyroków komunistycznych sądów, umierali w więzieniach. Ich walka trwała przez prawie 20 lat po zakończeniu II wojny światowej.  

Więcej na temat „Żołnierzy Wyklętych” oraz ustanowionego na ich cześć święta, można przeczytać m.in. na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki: https://www.gov.pl/web/kultura/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych

Skip to content