×

Pogoda

Kalendarz wydarzeń

🕑 2 min.

Dorośli mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego mogą w ramach NFZ bez skierowania, za darmo i bez zapisywania się na wizytę skorzystać ze wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego w Centrum Zdrowia Psychicznego (Centrum).  Pomoc jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb Pacjenta, a w jej ramach otrzymuje on indywidualny plan leczenia. Wsparcie może obejmować wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym, jak również wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza Pacjenta w domu, by pomagać jemu i jego rodzinie.  W ramach opieki organizowanej przez Centrum, tworzone są grupy wsparcia oraz jeżeli jest taka potrzeba, Centrum pomaga także w uzyskaniu pomocy społecznej.

Czym są zaburzenia lękowe?

Zaburzenia psychiczne często w opinii społecznej są postrzegane jako ciężkie choroby, które wymagają hospitalizacji. Nic bardziej mylnego – zdecydowana większość zaburzeń psychicznych dotyka ludzi, którzy są „normalni”. Do grupy tych zaburzeń zaliczane są np.: depresja związana z m.in. brakiem chęci do podejmowania działań, brak zainteresowania otoczeniem, zaniedbaniem higieny, poczuciem beznadziei czy zaburzenia lękowe polegające m. in. na odczuwaniu fizycznych dolegliwości, nie mających potwierdzenia medycznego, atakach paniki, poczuciu konieczności powtarzania pewnych czynności, panice i zdenerwowaniu, które uniemożliwia realizację prostych czynności.

Jak pomóc osobie z zaburzeniami?

Warto wiedzieć jak pomóc komuś bliskiemu, kto boryka się z chorobą. Aby dowiedzieć się czegoś więcej o lęku, depresji, schizofrenii, zaburzeniach odżywiania, zaburzeniach ze spektrum autyzmu, koniecznie zapoznaj się z materiałami udostępnionymi na stronie Warto wiedzieć nt. zdrowia psychicznego – Grapa Medica. Treść podcastów i artykułów przygotował zespół składający się z lekarza psychiatry, psychologa i terapeuty, którzy na co dzień pomagają pacjentom dotkniętym tymi problemami. Są one kierowane do rodziców nastolatków, do nauczycieli, do osób aktywnych zawodowo a także do seniorów.

W ramach Centrum działają ośrodki:

CZP w Konstancinie (Poradnia Zdrowia Psychicznego, Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, Oddział Dzienny, Zespół Leczenia Środowiskowego)

ul. Wacława Gąsiorowskiego 15 i 12/14
05-510 Konstancin-Jeziorna

tel.: do PZK: (22) 150 17 77; (22) 150 17 70

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00 

CZP w Piasecznie (Poradnia Zdrowia Psychicznego, Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny)

EZRA UKSW
ul. Powstańców Warszawy 29 (II piętro)
05-500 Piaseczno

tel.: (22) 1501232; (22) 1501233

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00 

CZP w Tarczynie (Poradnia Zdrowia Psychicznego, Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny)

ul. Warszawska 42
05-555 Tarczyn

tel.: 797 798 376; (22) 727 70 63

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00

Skip to content