×

Pogoda

Kalendarz wydarzeń

🕑 2 min.

W czwartek 30 czerwca br. w Magdalence Wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik uroczyście otworzyła pierwszą tężnię solankową w Gminie. Inwestycja jest przykładem proekologicznych działań Samorządu, skierowanych na poprawę jakości  powietrza. Na budowę tężni Gmina pozyskała dotację w wysokości blisko 30 tys. ze środków Programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021”. Tężnia solankowa w Magdalence jest urządzeniem leczniczym, którego drewniana konstrukcja pokryta jest gałązkami tarniny śliwy, służącymi do rozbijania kropelek solanki. W tężni zastosowano solankę z Zabłocia.

Podczas otwarcia uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu o historii tężni solankowych, który wygłosił pan Witold Rawski – historyk, redaktor i wydawca, działający obecnie w Konstancińskim Klubie Historycznym. Opowiedział m.in. o znanych polskich tężniach oraz zachęcał zebranych do systematycznego korzystania z obiektu w Magdalence. Tym bardziej, że solanka z Zabłocia jest bardzo wartościowym i cenionym produktem. Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium. Inhalacje solankowe wspomagają profilaktykę i leczenie wielu schorzeń, poprawiają komfort oddychania, pomagają walczyć ze stresem i zrelaksować się po wyczerpującym dniu.
 
Dodatkową atrakcją podczas otwarcia była degustacja wód leczniczych ze znanych uzdrowisk. 
 
Tężnia solankowa zlokalizowana jest w Magdalence przy ul. Lipowej 28, w ogrodzie za budynkiem Centrum Integracji Społecznej, w którym mieści się siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej i Zespół Obsługi Placówek Oświatowych, znajduje się filia Gminnego Ośrodka Kultury oraz działa Klub Senior+.
Tężnia będzie czynna w sezonie wiosenno-letnim. Można korzystać z niej przez cały tydzień – od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00- 20.00, a w soboty i w niedziele od godz. 11.00 do 20.00.
 
Warto wiedzieć, że z tężni należy korzystać ostrożnie – jeden seans powinien trwać ok. 40 minut a przeciwwskazaniami do korzystania z niej jest m.in. nadczynność tarczycy i ostre stany zapalne dróg oddechowych.
 
Więcej o właściwościach solanki z Zabłocia w załącznikach na stronie: https://lesznowola.pl/teznia-solankowa
 
Serdecznie zachęcamy do odwiedzania tężni!
 
 
wna pierwszym planie gałąź drzewa, po prawej drewniany budynek tężni. W tle siedza ludzi i stoi jedna osoba.

 

 

 

 

Osoby na krzesłach w ogrodzie, po lewej drewniany obiekt obok którego stoi mężczyzna w białej koszuli.

 

 

 

 

 

 

trzy osoby przed stołem, na stole pudełka.
Stoją dwie kobiety, rozmawiają. Po prawej widać kolorowe pudełka.
Skip to content